Oczami szklarskiego fachowca z Zamościa

Szkło znane jest ludzkości od zawsze. Archeolodzy ustalili, że zaczęto je produkować najpierw w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed 3,5 tysięcy lat. Według klasycznej mineralogii rzymskiego historyka, feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy transporcie kamienia około 5000 p.n.e.

Być szklarzem

Szkło ma wiele zastosowań we współczesnym życiu. Izolowane i specjalne potraktowane utrzymuje ciepłe lub chłodne powietrze, kontroluje dźwięk i kondensację. Szkło hartowane i laminowane zapewnia większe bezpieczeństwo drzwi i okien. Kreatywne wykorzystanie dużych okien, szklanych drzwi czy świetlików i dodatków do pomieszczeń słonecznych sprawia, że budynki są jasne przestronne i zachęcające. Szklarze specjalizują się w ich montażu. Niektórzy z nich pracują z tworzywami sztucznymi, granitem, marmurem i innymi zamiennikami szkła. W domach szklarze montują lub wymieniają okna, lustra, drzwi prysznicowe i obudowy wanien, a w komercyjnych projektach wnętrz zajmują się elementami ciężkimi takie jak dekoracyjne przegrody lub okna antywłamaniowe. Podobnie jak w wielu innych branżach budowlanych, praca szklarza jest wymagająca fizycznie. Pracownicy często muszą podnosić i manewrować ciężkimi, uciążliwymi materiałami, dlatego też stwierdzono, że szklarze doświadczają jednego z najwyższych wskaźników urazów i chorób. Typowe obrażenia obejmują skaleczenia oraz upadki z drabin lub rusztowań. Każdego dnia czytają i interpretują plany lub specyfikacje w celu określenia rozmiaru, grubości szkła czy procedur instalacyjnych lub wymaganych materiałów do postoju oraz rusztowań. Ustalają  pion ścian i sufitów przy użyciu linii pionu poziomów. Szklarze zazwyczaj wchodzą do zawodu z dyplomem ukończenia szkoły średniej i uczą się zawodu poprzez staż lub szkolenie w miejscu pracy. Pobierają nauki z korzystania z narzędzi i sprzętu branżowego. Przycinają, mierzą, instalują szklane i metalowe ramy itd. Szkolenie techniczne obejmuje naukę różnych technik instalacji, a także podstawową matematykę, szkicowanie planu, praktyki bezpieczeństwa oraz pierwszą pomoc.

Cechy dobrego profesjonalisty

Większość z nas, na co dzień nie korzysta z usług szklarskich. W sytuacji, gdy pojawia się taka konieczność, nie wiemy na co zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru. W Zamościu, jest wiele szklarzy oferujących swoje usługi, zatem czym powinien cechować się dobry fachowiec? Korzystanie z nowoczesnych sprzętów pozwala na uzyskanie produktów najwyższej jakości. Przy wyborze szklarza w Zamościu należy zwrócić uwagę czy dysponuje odpowiednim zestawem maszyn i narzędzi, ponieważ to on po części odpowiada za precyzyjne wykonanie elementów. Profesjonalny zakład szklarski w większości przypadków im szerszą posiada ofertę, tym lepszą technologią dysponuje. Pozwala to, założyć, że wyroby będą charakteryzować się wysokim stopniem profesjonalizmu. Przed złożeniem zamówienia należy zorientować się czy wybrana firma oferuje transport na terenie Zamościa, ponieważ przewóz szkła na własną rękę jest bardzo ciężki, ze względu na ryzyko wystąpienia pęknięć lub wyszczerbień. Duże elementy, mogą przyprawić nas o problem, dlatego lepiej, aby dostawą zajęła się profesjonalna firma. Mamy wtedy pewność, że nasze zamówienie dotrze bezpiecznie w całości. Wiedza i kreatywność to kolejna cecha, której klienci oczekują od szklarza – artysty. Wieloletnie doświadczenie pozwoli specjaliście na sprawne wykonanie usługi, a zadowolenie klienta sprawi, że będzie powracał i polecał usługi innym. Dewizą najlepszych zakładów szklarskich jest terminowość, stuprocentowa zgodność produktu z zamówieniem oraz wysoka jakość wykonania, nie wymagająca żadnych poprawek, a dzięki bezbłędnej znajomości szkła, będzie potrafił wykonać każde nietypowe zlecenie, które urozmaici i nada charakter wnętrzu mieszkania klienta.

Perspektywy na przyszłość

Zatrudnienie szklarzy ma wzrosnąć o 11 procent w ciągu następnych dziesięciu lat, znacznie szybciej niż średnia dla wszystkich zawodów. Zapotrzebowanie na szklarzy wynika zarówno z nowej konstrukcji, jak i konieczności naprawy oraz wymiany okien i innych szyb w istniejących budynkach. Oczekuje się, że dostępność prefabrykowanych okien, które mogą instalować stolarze i robotnicy budowlani, spowolni wzrost zatrudnienia szklarzy. Oferty pracy powinny być dobre ze względu na wzrost w branży budowlanej. Potrzebni będą także pracownicy do zastąpienia tych, którzy co roku opuszczają zawód. Zatrudnienie ich jest wrażliwe na wahania gospodarki. Z jednej strony mogą doświadczać okresów bezrobocia, gdy spada ogólny poziom budownictwa, jednak z drugiej niedobory pracowników mogą wystąpić na niektórych obszarach w szczytowych okresach działalności budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.