Przez epokę kamienia łupanego do czasów współczesnych – co kryje się za historią lustra?

Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy  na świecie?

– Na świecie pięknych jest mnóstwo osób, a każda z nich na swój niepowtarzalny sposób (…)”

Trochę historii

Musi się znaleźć choć jedno w każdym mieszkaniu, umożliwia nam wykonanie niezbędnych czynności. Korzystamy z niego codziennie, nie znając jego historii – lustro. Zwierciadło, które kryje za sobą mnóstwo symbolicznych znaczeń i przesądów. Czy kogoś naprawdę to kiedyś spotkało? Czy utknął za własnym odbiciem bez możliwości powrotu? Znajomość mitologii greckiej jest bardzo przydatna. Dowiemy się jak wyglądały pierwsze zwierciadła. Ich pierwszą rolę odgrywały spokojne tafle rzek, jezior, a nawet kałuży. Ludzie pragnęli podziwiać swoje odbicie również w zaciszu własnego domu. Znalezione przez archeologów polerowane kamienie w epoce paleolitu, na gładkiej powierzchni odbijały obraz. Dla uzyskania lepszego efektu polerowano brąz – takich rozwiązań szukano w starożytności. Natomiast już w I wieku n.e. odkrywcami lustra byli Rzymianie, czekano jednak wiele stuleci aby je upowszechniono. Do Europy dotarły dzięki muzułmanom zamieszkującym Hiszpanię w X i XI wieku. W produkcji luster wyspecjalizowali się Włosi, dzięki dodawaniu stopów rtęci do szklanej masy osiągnęli efekt przejrzystego szkła. Ściągnięci przez Ludwika XIV do Francji, po latach prób wytworzenia większych luster, opracowali technikę, dzięki której zaczęto srebrzyć powierzchnię szkła i pokrywać je pomarańczową substancją, co chroniło srebro przed zarysowaniami i dostępem powietrza. Z czasem Francuzi i Anglicy prześcignęli Włochów w produkcji szkła. Wtedy rozpoczęto wytwarzanie luster na przemysłową skalę.

W obecnych czasach

Żaden producent nie może zrobić dobrego lustra na wymiar bez wysokiej jakości surowca – szkła. Niska jakość, ma więcej wad, pęcherzyków i kamieni, które przyczyniają się do wad produktu końcowego, w tym między innymi zniekształceń. Profesjonalna firma w Zamościu, zajmująca się tworzeniem luster na wymiar, powinna zadbać o wysoką jakość szkła, grubość i srebrzenie lustra. W celu stworzenia idealnego zwierciadła należy stworzyć gładką powierzchnię, której nierówności będą mniejsze niż długość fal padającego światła. Okazuje się, że kolor również ma duże znaczenie. Stosuje się go tylko na tych powierzchniach, które pochłaniają część promieni świetlnych a resztę odbijają. Zasadniczo lustro na wymiar będzie miało taki kolor jakim je oświetlimy. Odpowiednia grubość lustra dobierana jest pod kątem przeznaczenia, miejsca zastosowania i formatu. Najczęściej stosowana liczy 4mm. Do niedawna chroniono warstwę srebrną przed utlenieniem dodając odrobinę miedzi. Zrezygnowano z niej na rzecz procesu aktywizacji chemicznej, który wykonuje się przed i po nałożeniu warstwy srebra. Dzisiaj ze względu na ekologię, zastępuje się niektóre procesy, bardziej przyjaznymi dla środowiska. Warstwa ochronna nie jest wykonana już z ołowiu. Zabezpieczone są przed działaniem wilgoci odpowiednimi lakierami, dzięki temu cechują się odpornością na korozje i starzenie. Dzisiejsze lustra są nawet trzy razy bardziej wytrzymałe niż te produkowane dawniej. Wytrzymują temperatury nawet do 80°C. 

Dobry producent

Zamawiając lustro na wymiar w Zamościu, należy zwrócić się do firmy, która zajmuje się profesjonalną obróbką szkła. Zadanie to wymaga odpowiedniej precyzyjności, sumienności oraz umiejętności, dlatego dobry, nowoczesny szklarz powinien używać materiałów najwyższej jakości i mieć do dyspozycji najnowocześniejsze maszyny cyfrowe, dzięki którym rezultaty pracy będą efektywne. Rozpoczynając poszukiwania szklarza w Zamościu warto zwrócić również uwagę na oferowane dodatkowe usługi. Dobry fachowiec, powinien służyć pomocą w zaprojektowaniu lustra na wymiar. Nowoczesna technologia pozwala na stworzenie bardziej skomplikowanych struktur, a to pozwala w pełni sprostać oczekiwaniom klienta. Z usług szklarskich mogą korzystać klienci indywidualni, jak i firmy. To doskonały pomysł na wyposażenie wnętrza domu, nadając oryginalny charakter poprzez wstawienie szklanych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.